Yumurta Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yumurta Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yumurta, aslında bir tarım ve hayvancılık ürünü olduğu için gıdalar arasında çok önemli bir yer tutmaktadır. Yumurtanın vücut üzerinde çok büyük faydaları bulunmaktadır. Fakat bu faydalarına rağmen geçmiş yıllarda yumurtanın kolesterol üzerinde çok büyük olumsuzluklara neden olduğu gerekçesi ile insanlar tarafından tüketimi son derece azalmıştır. Yumurtanın kolesterol problemini ortaya çıkardığı düşüncesi ile birçok kişi sabah kahvaltıları arasından yumurtayı kaldırmıştır. Fakat son zamanlarda yapılan araştırmalar ile yumurtanın daha birçok faydasının bulunmasın nedeni ile sadece kolesterol sorunu olan insanların tüketmemesi gereken besinler arasında girmesi sağlanmış ve geriye kalan birçok insan yumurtayı tüketmeye devam etmiştir. Yumurta, son zamanlarda özellikle çocuklarda tüketimi artan bir üründür. Vücuda sağlamış olduğu birçok etkisinin yanı sıra içerisinde bulundurduğu protein açısından çok zengindir. Bu nedenle sizlerde özellikle sabah kahvaltılarında yumurta yemeden öğününüzü tamamlamayın. Çünkü içerisinde bulunan protein nedeniyle yumurta sizlere gün boyu enerji verecektir. En çok sabahın erken vakitlerinde uyanan ve okula giden çocukların ihtiyacı olduğu protein yumurta içerisinde bol miktarda bulunmaktadır. Bazı insanların vücudu yumurtaya ya da yumurta içerisindeki maddelerle olumsuz bir reaksiyon oluşturur ve alerjik durumlar ortaya çıkar. Bu nedenle ilk kez yumurta yiyecek olanlar daha dikkatli davranmalıdır.

Dünya ülkeleri arasında en çok yumurta tüketen ülkelerden biri Türkiye'dir. Fakat ortaya atılan kolesterol iddiası nedeni ile yumurta tüketimleri son on yıl içerisinde oldukça düşmüştür. Birçok insan kolesterol bulundurduğu için şüphe duymaktadır. Eğer sizlerde de bu gibi şüpheler var ise bu konu hakkından doktorunuz ile daha detaylı bir şekilde görüşebilirsiniz. Yumurta içerisinde insan sağlığı için birçok faydalı madde bulunmaktadır. Özellikle içerisinde bulunan proteinden sonra omega üç, yine çocuklar üzerinde çok büyük etkilere neden olmaktadır. Çocukların kemik gelişiminin hızlanması ve çok daha sağlıklı kemiklere ulaşması için özellikle gelişme çağında olan çocuklar için çok önemlidir. Yumurtanın içerinde bulunan omega üç yağ asitleri vücutta sadece kemiklerde değil vücudun birçok yerinde kullanılmaktadır. Bu nedenle sizlerde hem kendiniz hem de çocuklarınız için bol bol yumurta pişirin. Böylece vücudunuz için gerekli olan birçok vitamin ve minerali en doğal şekilde vücudunuza kazandırmış olursunuz. Yumurta içerisinde tüm bu maddelerin yanı sıra yüksek oranda B vitamini bulunmaktadır. Bu vitamin ise kişilerde kalbin ve kasların fonksiyonlarını çok daha kolay bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olmaktadır. Yumurta içerisinde bulunan B1, B2 B3 ve B6 vitamini sayesinde sağlanmaktadır. Bu nedenle özellikle B vitamini eksikliği olan kişiler yumurta tüketmelidir.

Yüksek tansiyon problemi olanlara yumurta aslında en doğal ilaçtır. Yumurtanın sürekli olarak düzenli şekilde sabah kahvaltılarında tüketilmesi kişilerde yüksek tansiyon sorunlarının tansiyonun ve kan basıncının düzenlenmesi ile son derece kolay bir şekilde düzenlenmesi sağlanmaktadır. Fakat bununu için daha önce de söylediğimiz gibi düzenli bir şekilde yumurta tüketmeniz gerekmektedir. Aksi durumda bu yumurtanın bu faydalarından faydalanmanız son derece zor olacaktır. Günümüzde insanların tükettiği yumurtalar genellikle fabrikalarda makineler ile yetiştirilen ve farklı yollar ile büyütülen tavuklar tarafından yapılmaktadır. Bu tavukların yapmış olduğu yumurtalar aslında zararsızdır fakat fayda olarak diğer serbest olarak dolaşarak doğal bir şekilde beslenen tavukların vermiş olduğu yumurtalar kadar fayda sağlamaz. İşte köy yumurtası ile fabrika tavuğu yumurtasının en büyük farkı da budur. Bu nedenle sizler de elinizden geldiği kadar köy yumurtası tüketmeye özen gösterin. Böylece yemiş olduğunuz yumurtalar sizler için çok daha büyük faydalar verecektir.

Aslında her yumurta aynı değildir. Yumurtalar üretimleri ve içerikleri bakımından dört farklı gruba ayrılarak farklı şekilde açıklanmıştır. Bunlardan ilki;

Geleneksel yumurta: bu yumurtalar her markette bulunan ve istediğiniz zaman kolayca elde edebileceğiniz yumurtalardır. Bu yumurtalar hiç gün ışığı görmeden ve gelişimi farklı vitaminler ile hızlandırılan tavuklardan ende edilmiştir.

Organik yumurta: Tamamen doğal ortamlarda yetişmiş olan ve sürekli olarak doğal yemler ile beslenmiş olan tavuklardan elde edilmiş yumurtalardır. Bu tavuklara herhangi bir kimyasal madde verilmediği içi bu tavuklar son derece doğal yumurta vererek asıl yumurtanın faydalarını burada göstermektedir.

Çayır yumurtası: Çayır yumurtası sürekli olarak boş alanlarda gezerek topraktaki böcekleri haşereler ve diğer canlıları tüketerek beslenen tavuklardan elde edilen yumurtalardır. Bu yumurtalar diğer yumurtalara göre çok büyük fiyat farkı ile karşınıza çıkabilir.

Omega 3 açısından zenginleştirilmiş yumurta: bu yumurtalar ise geleneksel yumurtalar ile aynı koşullarda üretilir. Fakat bu yumurtayı veren tavukları genellikle keten tohumları ile besledikleri için yumurtaların içerisinde bulunan omega üç seviyesi daha fazla olur.

Yumurta Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

1 Yumurta Kaç Kalori?

1 Yumurta Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fırında Sütlü Yumurtalı Patates Tarifi ve Malzemeleri

Fırında Sütlü Yumurtalı Patates Tarifi ve Malzemeleri

Salçalı Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Salçalı Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Yumurta Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Yumurta Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Yumurtalı Çiğ Köfte Tarifi ve Malzemeleri

Yumurtalı Çiğ Köfte Tarifi ve Malzemeleri

Yumurtalı Patates Tarifi ve Malzemeleri

Yumurtalı Patates Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Yumurtalı Menemen Tarifi ve Malzemeleri

Yumurtalı Menemen Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Patatesli Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Patatesli Yumurta Tarifi ve Malzemeleri