Yumurta Kabuğunun Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yumurta Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Yumurta Kabuğunun Faydaları, Güçlü kemik yapısı, sağlam ve sağlıklı saçlar için uzun ömürlü dişler için belli başlı vitaminlerin dışında kalsiyum tüketiminin ne kadar önemli olduğunu bilmeyen yoktur! Kalsiyum denildiğinde ilk akla gelen gıdaların yanında, faydası çok bilinmeyen fakat gerçek anlamda kalsiyum deposu olan bir madde daha vardır bu madde yumurta kabuğudur. Evet yanlış duymadınız yumurta kabuğu sadece sarısı ve akında değil, kabuğunda da yüksek oranda kalsiyum barındırır, vücudun kalsiyum ihtiyacını fazlasıyla karşılar. Zira yumurta kabuğunun neredeyse %95'lik bir bölümü kalsiyum içerisinde barındırır. Bu da demek oluyor ki besinlerle beraber alınan kalsiyuma göre sindirim ve emilimi çok daha fazla olmaktadır. Yumurta kabuğu, kalsiyum mineralinin yanı sıra magnezyum minerali, manganez, demir, bakır maddesi, bor, kükürt, gibi birçok faydalı besin ögesini içerisinde barındırır, kemik yoğunluğu artışı konusunda muazzam katkı sağlar.


Yumurta Kabuğu Faydaları Nelerdir?

  • Kompostlama işleminde yumurta kabuğu faydası: Yumurta kabuğu kolaylıkla parçalanma özelliği olduğundan dolayı kompostlama için ideal olan bir maddedir. İçerdiği konsantre mineraller toprağı daha sağlıklı hale getirecektir.
  • Haşere mücadelesinde yumurta kabuğu: Haşereler bahçelere ve tarlalara çok büyük zararlar vermektedir. Haşerelerin zararlarını önlemek amacıyla zirai ilaçlar kullanılmakta. Oysaki yumurta kabuğunu ufalayarak bahçeye serperseniz, özellikle solucanları bahçeden uzak tutmuş olacaksınız.
  • Yumurta kabuğu tebeşir: Yumurta kabuğuyla tebeşir kalemler elde edilmektedir. Yumurta kabuklarını toz haline getirin ve daha sonra, bir çay kaşığı un ve sıcak suyla macun haline getirin. Renkli tebeşirler elde etmek isterseniz de yemek boyası da ilave edilebilir. Karışımı kalem şekline getirin ve bir kâğıt havluya dolayın. Üç gün kadar kurumaya bıraktıktan sonra tebeşir kalemler kullanımı hazırdır.
  • Çamaşır beyazlatmada yumurta kabuğu faydası: Yumurta kabuklarıyla çamaşırlarınızın beyazlığını koruyarak, bütün bayanların derdi olan kıyafetlerde gri olma probleminin önüne geçebilirsiniz. Atık olan yumurta kabuklarını ufak bir keten torba içerisinde limon dilimleriyle birleştirin. Bu keten torbayı çamaşır makinenize atarak giysilerinizle beraber yıkayın.
  • Keyifli Kahveler: Makine kahvesi içiyorsanız eğer ve acımtırak bir tat alıyorsanız, makinenizin kahve koyduğunuz bölümüne bir yumurta kabuğunu parçalayarak atılması oluşan acılığı alacaktır.
  • Su borusu temizlemede yumurta kabuğu faydası: Lavabolarda yapılan yıkamalardan sonra çoğu yiyecek ve yemek artığı gider borularına tıkanır kalır. Bu pislikler boruda daralmaya neden olur. Fakat küçük parçalar halinde yumurta kabuklarını lavaboya koyduğunuzda, büyük yiyecek parçalarını yakalayacaktır ve zamanla parçalayacaktır.
  • Kalsiyum açısından yumurta kabuğu: Yumurta kabuklarını silip bir tencere içerisinde kaynatın ya da bir fırın kağıdına dizip 10 dakika kadar 200 derecede pişirin. Daha sonra bu kabukları bir kahve öğütücüsü içerisinde öğütün ve toz haline getirin. Yumurta kabuğundan bir çay kaşığı kadarını bir bardak suyla her gün tüketmeniz kalsiyum açısından fayda sağlar.
  • Kaşıntılar için yumurta kabuğu faydası: Yumurta kabukları iyice dövüldükten sonra elma sirkesinde eritilmelidir. Sirke içerisinde eritilen yumurta kabuğu kaşıntı için iyi bir ilaç olacaktır. Bu karışımı cildinize sürdüğünüzde, kaşıntılar ve kızarıklıklar yok olacaktır.
  • Çaydanlık, tencere temizleyici olarak yumurta kabuğu kullanımı: Yumurta kabuğu çaydanlıkları, tencereleri, tavaları ve termosları temizlemek için harika bir toksik olmayan temizleyici etkisi oluşturur. Güçlü bir temizlik için yumurta kabuklarını biraz sabunlu suyla karıştırarak ovun.
  • Tohuma faydası: Yumurta kartonunu boş, temiz yumurta kabuğu parçalarıyla doldurarak drenaj için her birinin altına delik açılmalı. Sonra her kabuğun içerisine biraz toprak doldurulmalı ve birkaç tohum atılmalı. Tohumlar dikilmesi için yeteri kadar büyüdüğü zaman alttaki yumurta kabuğunu kırın ve onları kabuklarla birlikte toprağa dikin. Bu sayede yumurta kabuğu tohumları erkenden geliştirir.

Yumurta Kabuğunun Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yumurta Besin Değeri Nedir?

Yumurta Besin Değeri Nedir?

Yumurtalı Ekmek Kaç Kalori?

Yumurtalı Ekmek Kaç Kalori?

Yumurta Akı Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Yumurta Akı Maskesi Tarifi ve Malzemeleri

Deve Kuşu Yumurtası Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Deve Kuşu Yumurtası Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yumurtalı Menemen Tarifi ve Malzemeleri

Yumurtalı Menemen Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori?

Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori?

Güncel

Bol Yumurtalı Kek Tarifi ve Malzemeleri

Bol Yumurtalı Kek Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Soğanlı Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Soğanlı Yumurta Tarifi ve Malzemeleri